Het is zover: het filmprogramma van Internationaal Filmfestival Assen (IFA) 2025 is bekend! Van 6 t/m 9 maart vieren we onze 45e editie in De Nieuwe Kolk in Assen, en dat doen we met een prachtig programma vol films waarin vrouwen voor en achter de camera centraal staan. Dit jaar nodigen we je uit om verder te kijken dan wat voor de hand ligt met het thema showing the unseen - een ode aan verhalen die vaak buiten beeld blijven en stemmen die zelden de kans krijgen zich te laten gelden.
Indrukwekkende filmselecties en verrassende vertoningen
We vertonen een selectie films die momenteel genomineerd zijn voor de Oscars, zoals Anora, The Substance, I’m Still Here en The Seed of the Sacred Fig. Daarnaast presenteren we Vermiglio (Italië) en Drowning Dry (Letland), twee indrukwekkende films die werden ingezonden voor de Oscarnominatie voor Beste Buitenlandse Film.
Ook brengen we de oude traditie van stille films met livemuziek terug naar de bioscoop met onze Germaine Dulac Special. We presenteren de feministische avant-gardefilms Thèmes et Variations en La Souriante Madame Beudet met livemuziek van Julia Bekker en Hugo Heinen, wat zorgt voor een unieke filmervaring.
Verder is de documentaire Donna: Vrouwen in Verzet van Yvonne Scholten te zien, waarin 80 jaar vrouwenverzet in Italië wordt belicht, vanaf de fascistische aanval op Radio Donna in 1979. De film is onlangs gerestaureerd in een samenwerking tussen Eye Filmmuseum en het Nederlands Instituut voor Beeld & Geluid, en wordt gevolgd door een gesprek met regisseur Yvonne Scholten en editor Digna Sinke.
Klik hier om het volledige filmprogramma te bekijken.
Openingsavond met Familiar Touch
De openingsfilm van dit jaar is Familiar Touch, het speelfilmdebuut van Sarah Friedland. Coming-of-age hoeft niet altijd over jongeren te gaan, en dat bewijst Friedland met haar tedere en ontroerende film over de dementerende Ruth, die haar plek probeert te vinden in een verzorgingstehuis. Op de openingsavond is er naast de film een bijzondere performance van Garage TDI en reiken we de IFA Trofee uit, onze prijs voor vrouwen die een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de filmwereld. Dit jaar gaat de trofee naar Vedette Film. De avond wordt gepresenteerd door schrijver, programmamaker en filmwetenschapper Gerlinda Heywegen.
En nog veel meer!
Naast een veelzijdig filmprogramma bieden we het hele weekend een boel verdieping in de vorm van Q&A’s, inleidingen en nagesprekken met filmmakers en experts. Daarnaast is er Contour, ons prikkelende randprogramma vol kunst, muziek en verrassende cross-overs tussen film en andere disciplines. Ook presenteren we de kortefilmcompetities KersVers en Noordsterren, waar opkomend filmtalent een podium krijgt. Kom de geselecteerde films en de prijsuitreikingen bekijken tijdens het festival.
De kaartverkoop voor IFA 2025 start binnenkort via de website van De Nieuwe Kolk. Houd onze website en socials in de gaten voor updates. We kunnen niet wachten om jullie 6 t/m 9 maart in De Nieuwe Kolk te ontmoeten!